Na posledním jednání Výkonného výboru IndustriAll Europe dne 22.9.2021 byla schválena společná dvoutýdenní evropská akce s názvem „Just Transition – Spravedlivý přechod“, která začne v pondělí 25. října 2021 a bude končit o dva týdny později ve středu 10. listopadu.
Průmyslové, těžební a energetické odbory industriAll Europe a její členové podporují cíl klimatické neutrality do roku 2050 a uznávají potřebu zvýšené ambice do roku 2030. Dochází ke změně klimatu a je omezený čas na to, abychom se vyhnuli nejhorším scénářům, které pracovníky a nejzranitelnější ve společnosti a ve světě postihnou nejhůře.
Při podpoře Zelené dohody pro EU se evropští lídři zavázali, že nezbytná transformace bude mít spravedlivý přechod. Naléhavě potřebujeme, aby se tato rétorika proměnila v konkrétní plány a opatření, protože každý z našich členů a odvětví bude dekarbonizací našeho hospodářství a společnosti zasažen.
Evropští politici mají šanci, protože takzvaný balíček Fit for 55 projde Evropskou radou a Evropským parlamentem.
„Spravedlivý přechod“, kdysi slogan odborové kampaně, se konečně dostala do společného jazyka evropských politiků a národních lídrů. Pro odbory znamená spravedlivá transformace předvídání a řízení změn, v nichž je účast odborů a pracovníků předpokladem – „Nic o nás, bez nás“.
Co se stane?
Během těchto dvou týdnů budou členské organizace IndustriAll Europe organizovat různé národní kampaně a akce. Ty budou doprovázeny kampaní na sociálních sítích vedených industriAll Europe. Akce na vnitrostátní a evropské úrovni budou vedeny pod společným logem, sloganem, vizualizací pěti klíčových požadavků odborů, hashtagem kampaně a šablonou plakátu pro akci s fotografií. Také se plánují videa s požadavky odborů, která budou zveřejněna na Twitteru a Facebooku.
Jaké jsou konkrétní požadavky IndustriAll Europe?
- Přiměřené zdroje pro spravedlivou transformaci nenechávající nikoho ani regiony pozadu: Spravedlivý přechod bude zajištěn pouze tehdy, budou-li zachována a vytvořena kvalitní pracovní místa, všechny regiony budou schopné vzkvétat a budou řešeny sociálně-ekonomické nerovnosti.
- Navzdory významu průmyslu a rozsahu probíhající transformace je třeba ještě provést jasné a podrobné mapování důsledků posunu směrem ke klimaticky neutrálním průmyslovým odvětvím na regionální úrovni. Aniž bychom pochopili, kde přesně jsou dotčení pracovníci, nelze programy pro rekvalifikaci a prohlubování dovedností přizpůsobit tak, aby zajistily přechody mezi pracovními místy. Tuto analýzu musí provádět orgány veřejné moci v koordinaci se sociálními
- Předvídání změn a sociálního dialogu pro všechny pracovníky: Evropský parlament navrhl evropský právní rámec pro předvídání a řízení změn – měl by být vytvořen, aby se zajistilo, že pracovníci budou mít právo spolurozhodovat během transformace na svých pracovištích a regionech, což posílí sociální dialog a kolektivní vyjednávání.
- Sada nástrojů práv k zajištění hladkého přechodu pro jednotlivé pracovníky: aktivní politiky trhu práce se musí zabývat naléhavostí vzdělávání a odborné přípravy, která zajišťuje rekvalifikace a prohlubování dovedností, tak aby byli pracovníci vybaveni pro pracovní místa v transformujících se odvětvích a mezi nimi. Každý pracovník, bez ohledu na smlouvu, musí mít právo na kvalitní školení a celoživotní učení.
- Spolupráce v oblasti politiky a výměna osvědčených postupů: Spravedlivý přechod proběhne na místní úrovni v regionálních ekonomikách a na pracovištích. Platforma spravedlivého přechodu by měla být rozšířena tak, aby pokrývala všechna odvětví ovlivněná evropskou Zelenou dohodou.
Bez sociální dohody nebude žádná Zelená dohoda
Politická nečinnost v rámci Just Transition má pro Evropu velká rizika. Vzhledem k počtu ohrožených pracovních míst a velikosti probíhající transformace by sociální narušení v důsledku špatně zvládnutého přechodu mohlo vážně podkopat schopnost evropské Zelené dohody uspět.
Jsme si vědomi toho, že svět sleduje, jak EU a vnitrostátní vlády provádějí naše ambice v oblasti klimatu. Chtěli bychom, aby Evropa vedla svět i při zavádění Just Transition. Pracovníci v celé Evropě se mobilizují, aby prosadili své právo podílet se na přetváření našich pracovních míst a průmyslových odvětví dnes, do budoucna.