Ve dnech 1.-2. června 2021 uspořádala industriAll Europe svůj první online Kongres. Zúčastnilo se 350 delegátů a sledovalo ho mnoho hostů a pozorovatelů v přímém přenosu.
Tento Kongres znamená začátek příštího čtyřletého mandátu pro industriAll Europe. Konal se za okolností diktované probíhající pandemií COVID-19. Původně byl naplánován v květnu 2020, poté byl odložen a nakonec přesunut na online platformu.
Namísto rozhodnutí o akčním plánu na příští čtyři roky přijal Kongres strategický plán, který stanoví priority a opatření industriAll Europe na příští dva roky.
Pandemie přináší mnoho nejistot pracovníkům, jejich pracovní místům a odvětvím, která industriAll Europe zastupuje, což stojí v cestě k dlouhodobějšímu plánování. Proto bude nutné neustále sledovat vývoj a přizpůsobovat se strategiím a opatřením. Za tímto účelem se v roce 2023 plánuje fyzické setkání delegátů Kongresu. Při této příležitosti delegáti přehodnotí provádění strategického plánu na období 2021–2023, prodiskutují a určí politický směr pro následující roky až do příštího industriAll Europe Kongresu v roce 2025.
Vzhledem k hlubokému hospodářskému a sociálnímu poklesu způsobenému pandemií a hlubokému dopadu na odvětví a pracovníky se strategický plán zaměřuje na průmyslové a sociální oživení z krize a na řízení dvojí zelené a digitální transformace, která byla urychlena plánem pandemie a obnovy. Hlavním cílem bude zajistit spravedlivou transformaci, která nezanechá žádného pracovníka ani region pozadu v přechodu i v oživení. Zajistíme, aby pracovníci byli v centru transformací.
Kongres industriAll Europe poskytl důležité předpoklady a orientaci, které pomohou vybudovat oživení pro všechny, se silným hlasem pro průmyslové pracovníky v Evropě.
Delegáti Kongresu zvolili nový vedoucí tým industriAll Europe – Luc Triangle generální tajemník, Isabelle Barthès a Judith Kirton-Darling náměstkyně generálního tajemníka a Michaela Vassiliadis prezident industriAll Europe.
V neposlední řadě byly schváleny zásadní dokumenty pro fungování industriAll Europe:
- strategický plán Evropy na roky 2021–2023
- rezoluce předložené přidruženými organizacemi
- revidované stanovy
Zajímavé rezoluce, které byly kongresu předloženy:
- Mzdová konvergence a spravedlivé mzdy v Evropě
V rámci celé Evropy je nutné:
- Pokračovat v úsilí o boj za stejnou mzdu za stejnou práci v rámci EU.
- Podporovat veškeré úsilí o obnovu evropského hospodářství po koronavirové krizi a usilovat o zapojení odborů do plánů obnovy na všech úrovních.
- Přijmout skutečnost, že evropské průmyslové odbory musí jednat společně a solidárně, jak bylo dohodnuto v usnesení přijatém na konferenci kolektivního vyjednávání.
- Pokračovat v rozvoji naší koordinace v celé Evropě s cílem dosáhnout lepších práv a kolektivních záruk pro všechny.
- Pokračovat v podpoře účinného boje proti daňovým únikům v dialogu s evropskými orgány.
- Prosadit plné provádění směrnice o vysílání pracovníků s cílem řešit mzdový a sociální dumping.
- Prosazovat pravidlo, že zisk by měl být zdaněn v zemi, kde byl vytvořen.
- Zvýšit míru krytí kolektivních dohod a usilovat o obnovení odvětvového kolektivního vyjednávání tam, kde oslabilo.
- Pro spravedlivou transformaci energetiky ve službách pracovníků a lidí
IndustriAll Europe a její přidružené organizace nejsou proti přijetí opatření na evropské a celosvětové úrovni, která přispívají k dekarbonizaci, snižování emisí CO2 a která se následně promítají do zlepšení životního prostředí na celosvětové úrovni. IndustriAll Europe však chápe, že zamýšlená transformace energetiky musí být postupná a vyvážená, musí zajistit pracovní místa bez ztráty práv, s kvalitní odbornou přípravou a odbornou rekvalifikací (v případě potřeby) a musí přinést pokrok v průmyslu a hospodářství občanů a zemí. IndustriAll Kongres tak vyjadřuje svou podporu a solidaritu pracovníkům bojujícím za obranu pracovních práv na místní a národní úrovni hospodářství.
- Prohlubování solidarity Evropské unie
- Pracovní postupy evropských nadnárodních společností mimo Evropu
- Průmyslové odbory v centru boje proti krajně pravicové a identitní politice
- Zvyšte vyjednávací sílu organizováním celého odvětví
- Musíme se vyhnout ztrátě další generace průmyslových pracovníků
- Situace kolektivního vyjednávání v regionu Benelux